Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky
Rubrika
Oznámení
IČO
48135313
Sídlo
Vladislavova 1390/17, 110 00 Praha 1
Publikováno
29. 11. 2024
Značka OV
OV09638031
Předsednictvo Rozhodčího soudu vydává Statut Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky na základě ustanovení § 13 odst. 2 zákona č. 216 /1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů, v platném znění (dále jen „Zákon“), v tomto znění:
Statut Rozhodčího soudu
při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky
Čl. I
(1) Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky (dále jen „Rozhodčí soud“) je stálý rozhodčí soud, který působí při Hospodářské komoře České republiky pod názvem Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky jako nezávislý orgán pro rozhodování majetkových sporů nezávislými rozhodci podle Zákona a ustanovení mezinárodního práva a práva EU o alternativním řešení sporů, které jsou součástí právního řádu ČR.
(2) Sídlem Rozhodčího soudu je Praha.
(3) Stálým rozhodčím soudem působícím nyní při Hospodářské komoře České republiky ve smyslu § 3 odst. 1 zákona č. 223 /1994 Sb. se stal Rozhodčí soud při Československé obchodní a průmyslové komoře, který byl zřízen výnosem ministerstva zahraničního obchodu čj. 511.754/49-II/1 ze dne 27. května 1949, jímž byl vydán jeho původní Statut a Řád.
Čl. II
(1) Rozhodčí soud se skládá z předsednictva Rozhodčího soudu (dále jen „předsednictvo“), rozhodců a tajemníka Rozhodčího soudu (dále jen „tajemník“).
(2) Tento Statut upravuje postavení a základní organizační uspořádání Rozhodčího soudu. Další podrobnosti jsou upraveny řádem Rozhodčího soudu (dále jen „řád“) a dalšími vnitřními předpisy Rozhodčího soudu.
Čl. III
(1) Statutárním orgánem Rozhodčího soudu je třináctičlenné předsednictvo jmenované představenstvy Hospodářské komory České republiky a Agrární komory České republiky na dobu stanovenou v souladu se zákonem č. 301/1992 Sb., o Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky, ve znění pozdějších předpisů.
(2) Předsednictvo ze svých řad volí předsedu Rozhodčího soudu a jeho místopředsedy. Místopředsedové zastupují předsedu ve všech jeho funkcích v době jeho nepřítomnosti nebo zaneprázdnění, a to v pořadí určeném předsedou Rozhodčího soudu.
(3) Jménem Rozhodčího soudu jedná předsednictvo. Za předsednictvo jedná navenek jménem Rozhodčího soudu samostatně předseda nebo místopředseda Rozhodčího soudu v určeném pořadí. Podepisování za Rozhodčí soud se uskutečňuje tak, že k razítku nebo vytištěnému názvu Rozhodčího soudu osoba oprávněná za Rozhodčí soud jednat připojí svůj podpis.
(4) Předsednictvo Rozhodčího soudu řídí Rozhodčí soud, vykonává úkony svěřené mu tímto Statutem a řádem a všechny další úkony, které patří do pravomoci Rozhodčího soudu a které nepřísluší předsedovi Rozhodčího soudu, rozhodcům ani tajemníkovi. Předsednictvo dohlíží na řádný chod rozhodčího řízení a prostřednictvím tajemníka obstarává veškerou agendu spojenou s činností Rozhodčího soudu. Tajemník jedná za Rozhodčí soud v rozsahu svého oprávnění stanoveného řádem a dalšími vnitřními předpisy Rozhodčího soudu.
(5) Předsednictvo soudu se schází pravidelně na zasedáních svolávaných předsedou a tajemníkem Rozhodčího soudu a je způsobilé usnášet se, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů. Usnáší se nadpoloviční většinou přítomných členů. Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy nebo v případě jeho nepřítomnosti hlas předsedajícího.
(6) V případě potřeby předseda Rozhodčího soudu, nebo v jeho nepřítomnosti místopředseda Rozhodčího soudu, může vyvolat hlasování formou per rollam. Hlasovat v rámci rozhodování per rollam lze písemně nebo elektronickou cestou. Pro přijetí rozhodnutí per rollam platí stejná pravidla jako pro přijetí rozhodnutí na zasedání předsednictva s tím, že všichni členové předsednictva se považují za přítomné, pokud hlasovali, a za předsedajícího se považuje předseda (nebo v jeho nepřítomnosti místopředseda v určeném pořadí). Informace o rozhodování dle tohoto odstavce musejí být obsaženy v zápisu z nejbližšího zasedání předsednictva.
(7) Nestanoví-li zvláštní zákon jinak, jsou členové předsednictva povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dověděli v souvislosti s výkonem funkce člena předsednictva.
(8) Předseda Rozhodčího soudu nebo v jeho zastoupení pověřený místopředseda má právo účastnit se jednání představenstev obou komor.
Čl. IV
(1) Rozhodčí soud nevede seznam rozhodců. Rozhodcem může být jmenována bezúhonná osoba, která si svou činností osvojila způsobilost pro funkci rozhodce a jejíž vědomosti a zkušenosti včetně znalosti práva ve spojení s osobními vlastnostmi dávají záruku úspěšného výkonu funkce rozhodce. Státní občanství České republiky není pro jmenování podmínkou.
(2) Práva a povinnosti rozhodců jsou upraveny Zákonem, Statutem, řádem a dalšími vnitřními předpisy rozhodčího soudu, které upravují výkon funkce rozhodce.
(3) Vedle své rozhodovací pravomoci jsou rozhodci oprávněni předkládat předsednictvu náměty a návrhy týkající se rozhodčího řízení.
(4) Rozhodci jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dověděli v souvislosti s výkonem funkce rozhodce, pokud nebyli této povinnosti zproštěni ve smyslu § 6 Zákona nebo nestanoví-li zvláštní zákon jinak.
Čl. V
(1) Návrh na složení nového předsednictva ve smyslu čl. III. odst. 1 Statutu předkládá představenstvům obou komor předseda Rozhodčího soudu před koncem funkčního období, na něž bylo předsednictvo jmenováno.
(2) Členové předsednictva zůstávají ve funkci i po uplynutí období, na něž byli jmenováni, dokud není jmenováno nové předsednictvo.
(3) Předsednictvo může požádat představenstva obou komor o doplnění svých členů na zbytek svého funkčního období, jestliže některý člen na funkci rezignoval nebo z jiných důvodů nemůže funkci v předsednictvu vykonávat; musí tak však učinit, poklesne-li z uvedených důvodů počet členů předsednictva tak, že by nebylo ve smyslu čl. III odst. 5 tohoto Statutu schopné usnášení. V takovém případě se použije přiměřeně ustanovení odst. 1 tohoto článku.
Čl. VI
(1) Tajemník organizuje činnost Rozhodčího soudu a plní úkoly, jimiž je řádem nebo předsednictvem pověřen.
(2) Tajemník připravuje zasedání předsednictva a zúčastňuje se jich s hlasem poradním.
(3) Tajemník řídí práci Rozhodčího soudu a odpovídá předsednictvu za jeho činnost. Předkládá předsednictvu návrhy k činnosti Rozhodčího soudu, pečuje o řádný průběh rozhodčího řízení a jeho formální náležitosti.
(4) Nestanoví-li zvláštní zákon jinak, je tajemník povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dověděl při výkonu své funkce.
Čl. VII
(1) Rozhodčí soud v souladu se zákonem č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, vystupuje v pracovněprávních vztazích svým jménem a má odpovědnost vyplývající z těchto vztahů. Je povinen pečovat o vytváření a rozvíjení pracovněprávních vztahů v souladu se zákoníkem práce, jakož i ostatními souvisejícími právními předpisy.
(2) Předseda, popř. místopředseda Rozhodčího soudu, uzavírá s tajemníkem a ostatními zaměstnanci Rozhodčího soudu pracovní smlouvy; může pověřit tajemníka, aby uzavíral pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, popř. i jiné smlouvy, pokud to umožňují právní předpisy.
(3) Předseda, popř. místopředseda, nebo na základě jeho pověření tajemník, Rozhodčího soudu sjednává v souladu se Mzdovým řádem se zaměstnanci Rozhodčího soudu pracovní a mzdové podmínky, za nichž se má práce konat.
Čl. VIII
(1) Rozhodčí soud je ve své rozhodovací, organizační a ekonomické činnosti nezávislý.
(2) Rozhodčí soud vede v souladu s obecně závaznými právními předpisy své účetnictví. Rozhodčí soud je účetní jednotkou, jejímž hlavním předmětem činnosti není podnikání. Rozhodčí soud samostatně hospodaří a z finančních prostředků složených na účtech Rozhodčího soudu hradí veškeré náklady spojené se svou činností. Roční účetní závěrku po ověření auditorem schvaluje předsednictvo. Rozhodčí soud zřizuje podle potřeb bankovní účty, k nimž mají dispoziční právo předseda Rozhodčího soudu či pověření členové předsednictva, a tajemník, a to vždy oba dva společně.
(3) Prostředky získané činností Rozhodčího soudu jsou účelově vázány na úhradu nákladů rozhodčího řízení a nákladů spojených s činností Rozhodčího soudu, jakož i nákladů sloužících dalšímu rozvoji rozhodčího řízení a dalších alternativních metod řešení sporů. Předsednictvo může rozhodnout o použití části těchto prostředků na humanitární nebo vzdělávací účely. Předsednictvo může rozhodnout o použití části těchto prostředků i na jiné účely, avšak pouze z dosaženého zisku. Případné ztráty, vzniklé činností Rozhodčího soudu, budou hrazeny z vlastních rezerv.
(4) Rozhodčí soud je samostatným daňovým subjektem, který je registrován u místně příslušného správce daně. Daňové závazky vyplývající z činnosti Rozhodčího soudu hradí Rozhodčí soud v plné výši ze svých prostředků.
Čl. IX
(1) Způsob řízení a rozhodování sporů, způsob jmenování rozhodců, jejich počet a další podrobnosti týkající se zahájení, vedení a ukončení rozhodčího řízení včetně jeho nákladů upravuje řád, Jednací řád a další vnitřní předpisy Rozhodčího soudu.
(2) Statut a řád vyhlašuje jménem Rozhodčího soudu jeho předsednictvo v Obchodním věstníku.
(3) Předsednictvo vydává Sazebník odměn rozhodců.
Čl. X
Tento Statut nabývá platnosti dnem jeho vyhlášení v Obchodním věstníku. Statut nabývá účinnosti dnem 1.1.2025 a tímto dnem nahrazuje původní Statut.
Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky
JUDr. Juraj Szabó, Ph.D.
předseda
OV09638031-20241129