POZVÁNKA NA VALNOU HROMADU
Představenstvo akciové společnosti ČEZ, a. s., se sídlem Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53, IČO: 45274649, zapsané v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1581, svolává řádnou valnou hromadu, která se bude konat dne 28. června 2021 od 10.00 hod. v Kongresovém centru Praha, ulice 5. května 65, Praha 4.
Úvodní informace k dopadům pandemie covidu-19:
V době publikace této pozvánky nelze zcela s jistotou předvídat, jaká konkrétní opatření veřejné správy související s pandemií covidu-19 a jejím vývojem budou účinná v plánovaném termínu konání valné hromady. Představenstvo společnosti přijalo některá opatření týkající se průběhu valné hromady, jež jsou popsána níže v této pozvánce. Tato opatření považuje představenstvo za minimální s přihlédnutím k aktuálním zkušenostem s pandemií covidu-19 a k zájmům akcionářů, přičemž jejich podstata spočívá ve snaze co nejvíce zefektivnit a zrychlit průběh valné hromady, a tím omezit přítomnost zúčastněných osob na místě jejího konání na nezbytně nutnou dobu. Současně všechna tato opatření respektují a budou respektovat zákon a stanovy, včetně nového jednacího řádu valné hromady, jenž byl schválen valnou hromadou konanou dne 29. 6. 2020. Představenstvo celou situaci dále pečlivě monitoruje a za účelem zajištění bezpečnosti akcionářů a všech osob zajišťujících konání valné hromady bude při její organizaci postupovat v souladu s pokyny, doporučeními a omezeními vydanými příslušnými orgány veřejné moci, jež budou účinné v dané době. Aktuální informace a pokyny pro akcionáře související s konáním valné hromady proto budou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021.
Pořad řádné valné hromady:
1. Zprávy orgánů společnosti
2. Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka (informace o plánech rozvoje Skupiny ČEZ do roku 2030)
3. Schválení účetní závěrky ČEZ, a. s., konsolidované účetní závěrky Skupiny ČEZ a konečné účetní závěrky ČEZ Korporátní služby, s.r.o., za rok 2020
4. Rozhodnutí o rozdělení zisku ČEZ, a. s.
5. Rozhodnutí o určení auditora k provedení povinného auditu pro účetní období kalendářních roků 2021 až 2024
6. Rozhodnutí o objemu finančních prostředků pro poskytování darů
7. Odvolání a volba členů dozorčí rady
8. Odvolání a volba členů výboru pro audit
9. Schválení Zprávy o odměňování ČEZ, a. s., za účetní období roku 2020
Rozhodný den k účasti na valné hromadě a vysvětlení jeho významu
Rozhodným dnem k účasti na valné hromadě je 21. červen 2021 (dále jen „rozhodný den“). Význam rozhodného dne spočívá v tom, že právo účastnit se valné hromady a vykonávat na ní práva akcionáře včetně hlasování má osoba vedená jako akcionář v zákonem stanovené evidenci investičních nástrojů (Centrální depozitář cenných papírů) k rozhodnému dni, ledaže se prokáže, že zápis v evidenci neodpovídá skutečnosti k rozhodnému dni. Výpis zajistí společnost.
Účast na valné hromadě
1. Registrace a zastoupení akcionářů na valné hromadě
Registrace akcionářů bude zahájena v 8.00 hod. v den a místě konání valné hromady. Akcionáři se účastní valné hromady osobně nebo v zastoupení. V souladu se stanovami společnosti a s § 399 odst. 2 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), v platném znění (dále jen „zákon o obchodních korporacích“), se připouští účast osoby poskytující asistenci akcionáři se zdravotním postižením. V souvislosti s konáním valné hromady budou zpracovávány osobní údaje fyzických osob, které se mohou valné hromady účastnit jako akcionáři nebo jejich zástupci; podrobnosti jsou uvedeny na internetových stránkách společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021.
Plná moc musí být písemná a musí z ní vyplývat, zda byla udělena pro zastoupení na jedné, nebo více valných hromadách. Akcionář může pro udělení plné moci využít formulář, který společnost zpřístupní od 28. května 2021 v sídle společnosti v listinné podobě a uveřejní na internetových stránkách společnosti v elektronické podobě a jenž obsahuje základní požadované náležitosti plné moci. Podrobnosti jsou uvedeny v kapitole 2.e této pozvánky.
Akcionář může oznámit společnosti udělení nebo odvolání plné moci také elektronickou formou na e-mailové adrese valna.hromada@cez.cz. Takové oznámení musí být opatřeno zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis nebo kvalifikovaným elektronickým podpisem ve smyslu zákona č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, v platném znění. Oznámení podle věty první tohoto odstavce podepsané akcionářem může akcionář zaslat také ze své datové schránky do datové schránky společnosti, jejíž adresa je: yqkcds6. Oznámení o udělení plné moci musí dále obsahovat zejména jméno, datum narození a adresu bydliště zmocnitele a zmocněnce, jedná-li se o fyzické osoby; název, identifikační číslo a sídlo zmocnitele a zmocněnce, jedná-li se o právnické osoby; informaci, zda je plná moc udělena pro zastoupení na řádné valné hromadě společnosti konané dne 28. června 2021, anebo na více valných hromadách; informaci, zda je zmocněnec oprávněn udělit substituční plnou moc, a datum udělení plné moci. Oznámení o odvolání plné moci musí kromě výše uvedené identifikace zmocnitele a zmocněnce obsahovat také podrobnou specifikaci odvolané plné moci (zejména dostatečně určitý popis předmětu zmocnění a datum udělení plné moci) a datum účinnosti odvolání plné moci. Pokud oznámení o udělení nebo odvolání plné moci neumožní společnosti posouzení souladu plné moci nebo jejího odvolání se zákonnými požadavky nebo jednoznačnou identifikaci podepsané osoby (zejména nebude-li při e-mailové komunikaci opatřeno zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis nebo kvalifikovaným elektronickým podpisem ve smyslu zákona č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, v platném znění), je společnost oprávněna, nikoli však povinna, požadovat doplňující informace k prokázání zastoupení akcionáře nebo jeho odvolání. Pokud oznámení akcionáře o udělení plné moci k zastoupení akcionáře na valné hromadě bude splňovat veškeré stanovené požadavky, nebude společnost požadovat při registraci akcionářů odevzdání plné moci.
Akcionář může být na valné hromadě nebo při výkonu jiných práv spojených s akciemi zastoupen také osobou zapsanou v evidenci investičních nástrojů nebo v evidenci zaknihovaných cenných papírů jako správce anebo jako osoba oprávněná vykonávat práva spojená s akcií. Oprávnění správce nebo této osoby zastupovat akcionáře na valné hromadě se prokazuje výpisem z takové zákonem stanovené evidence, který zajistí společnost. Tím není dotčeno splnění povinností správce nebo osoby oprávněné vykonávat práva spojená s akcií, resp. jejího zástupce nebo zmocněnce, při registraci na valné hromadě dle ustanovení následujících odstavců této kapitoly 1.
V případě, že zmocněnec nebo správce zastupuje na valné hromadě více než tři akcionáře na základě plných mocí, doporučujeme, aby v dostatečném předstihu před konáním valné hromady kontaktoval společnost na e-mailové adrese valna.hromada@cez.cz ve věci specifikace postupu při předkládání těchto plných mocí společnosti a specifikace počtu sad hlasovacích lístků, které bude zmocněnec požadovat (s ohledem na případné rozdílné instrukce k hlasování od jím zastupovaných akcionářů), a to za účelem hladkého postupu registrace akcionářů v den konání valné hromady.
Akcionář – fyzická osoba se při registraci prokazuje předložením průkazu totožnosti. Člen statutárního orgánu akcionáře – právnické osoby se při registraci prokazuje předložením průkazu totožnosti a odevzdá originál nebo ověřenou kopii výpisu z obchodního rejstříku nebo jiného dokladu osvědčujícího existenci právnické osoby a způsob jednání statutárního orgánu za právnickou osobu. Zmocněnec akcionáře (jiný než správce anebo osoba oprávněná vykonávat práva spojená s akcií zapsaná v evidenci investičních nástrojů nebo v evidenci zaknihovaných cenných papírů) navíc odevzdá písemnou plnou moc s úředně ověřeným podpisem zmocnitele, ledaže bylo zmocnění předem řádně oznámeno společnosti elektronickou formou v souladu s pravidly uvedenými výše. Zástupce, jehož právo zastupovat akcionáře vyplývá z jiné skutečnosti než ze zmocnění, předloží listiny osvědčující takové právo.
Dokumenty ověřené zahraničními orgány, kterými se akcionář nebo jeho zástupce prokazuje, musí být superlegalizovány nebo opatřeny ověřením (apostilou), pokud Česká republika nemá uzavřenu dohodu o právní pomoci se zemí, v níž byl tento dokument ověřen. Jsou-li výše uvedené dokumenty či ověřovací doložky vyhotoveny v cizím jazyce, musí být zároveň opatřeny ověřeným překladem do českého jazyka.
2. Práva akcionářů související s účastí na valné hromadě a způsob jejich uplatnění
Na valné hromadě mohou akcionáři za podmínek stanovených zákonem a stanovami společnosti a rámcově popsaných níže vykonávat svá práva, tj. hlasovat, požadovat a dostat vysvětlení záležitostí týkajících se společnosti, popř. jí ovládaných osob, je-li takové vysvětlení potřebné pro posouzení obsahu záležitostí zařazených na valnou hromadu nebo pro výkon jejich akcionářských práv na ní, uplatňovat návrhy a protinávrhy a podávat protesty. Akcionáři mohou tato svá práva vykonávat osobně nebo v zastoupení. Náklady spojené s účastí na valné hromadě si hradí akcionáři.
Na jednání valné hromady budou rovněž uplatněna pravidla nového jednacího řádu valné hromady schváleného valnou hromadou konanou dne 29. 6. 2020 v rámci změny stanov společnosti, jejichž cílem je zefektivnění průběhu valné hromady. Představenstvo společnosti také přijalo technická opatření nezbytná k zabezpečení průběhu valné hromady v souladu s novým jednacím řádem. Hlavní principy nového jednacího řádu a souvisejících technických opatření jsou popsány níže.
Délka trvání valné hromady: Každé jednání valné hromady zpravidla trvá nejdéle 10 hodin od jeho zahájení, přičemž do této maximální délky se nezapočítává čas, kdy (i) představenstvo (nebo jiný volený orgán) předkládá valné hromadě své návrhy, zprávy nebo jiná sdělení; (ii) je vyhlášena přestávka za účelem přípravy odpovědí na podané žádosti o vysvětlení a (iii) je jednání valné hromady přerušeno v důsledku skutečnosti bránící pokračování v jeho řádném průběhu.
Pokud se v průběhu jednání valné hromady stane zřejmým, že nelze projednat veškeré záležitosti zařazené na jeho pořad bez překročení této maximální délky, je představenstvo oprávněno (a to i opakovaně, příp. po překročení této maximální délky) navrhnout valné hromadě buďto (i) přerušení projednání a přesunutí neprojednaných záležitostí na jiné určené datum, hodinu a místo (ale nikoli na pozdější než pátý pracovní den po dni zahájení valné hromady), nebo (ii) přeložení neprojednaných záležitostí na příští valnou hromadu podle § 409 zákona o obchodních korporacích. Představenstvo je povinno předložit valné hromadě návrh některého z uvedených rozhodnutí, kdykoliv obdrží příslušný podnět od předsedy valné hromady. Pokud valná hromada nepřijme žádné z uvedených rozhodnutí, jednání valné hromady bude pokračovat i po překročení této tzv. maximální délky.
Projednání žádostí o vysvětlení: Projednání žádosti o vysvětlení probíhá zvlášť u každého dotčeného bodu pořadu jednání valné hromady, popř. u více bodů pořadu jednání společně, a to ve dvou kolech.
U žádostí o vysvětlení je preferovaná (ale nikoli povinná) písemná forma. Akcionář je povinen písemná podání obsahující žádost o vysvětlení podat buď před zahájením jednání valné hromady doručením společnosti, anebo na jednání valné hromady prostřednictvím informačního střediska. Akcionář není oprávněn písemné podání obsahující žádost o vysvětlení číst při svém ústním projevu. Případná rozsáhlá písemná podání s žádostmi o vysvětlení (obsahující více než 10 žádostí o vysvětlení nebo zjevně přesahující 4 normostrany textu k jednotlivému bodu pořadu valné hromady; dále jen „rozsáhlá písemná podání“) je akcionář povinen doručit společnosti v písemné podobě alespoň dva pracovní dny přede dnem zahájení jednání valné hromady. Ostatní písemné žádosti o vysvětlení do prvního kola každého z jednotlivých bodů pořadu valné hromady lze doručit nejpozději do jedné hodiny od zahájení jednání valné hromady. Písemné žádosti o vysvětlení, které budou společnosti podávány před zahájením valné hromady, mohou být doručeny některým z následujících způsobů: (i) do datové schránky společnosti, (ii) prostřednictvím e-mailové adresy valna.hromada@cez.cz, (iii) osobně do podatelny v sídle společnosti na adrese Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53 (u rozsáhlých písemných podání nejpozději 24. června 2021 a u ostatních písemných podání nejpozději 25. června 2021, a to vždy do 15.00 hod.), nebo (iv) prostřednictvím poštovních či jiných doručovacích služeb na tutéž adresu (s tím, že zásilka musí být v takovém případě doručena u rozsáhlých písemných podání nejpozději 24. června 2021 a u ostatních písemných podání nejpozději 25. června 2021).
Akcionář může podat svou žádost o vysvětlení také při svém ústním projevu, a to v rámci prvního nebo druhého kola projednávání žádostí o vysvětlení, pokud se do příslušného kola včas přihlásí a při svém projevu dodrží ostatní pravidla stanovená pro jednotlivá kola.
V rámci prvního kola každého jednotlivého bodu pořadu valné hromady může každý akcionář vystoupit se svým projevem pouze jednou, přičemž jeho projev je časově omezen (nejvýše na 10 minut) a v rámci svého projevu může položit nejvýše 5 žádostí o vysvětlení. V rámci svého projevu je akcionář rovněž oprávněn doplnit odůvodnění či vysvětlení ke svým žádostem o vysvětlení podaným v rámci svých písemných podání. K ústnímu vystoupení do prvního kola každého z jednotlivých bodů pořadu valné hromady je možné se přihlásit nejpozději do jedné hodiny od zahájení jednání valné hromady. Do prvního kola se může akcionář přihlásit i před zahájením valné hromady, a to některým z následujících způsobů: (i) do datové schránky společnosti, (ii) prostřednictvím e-mailové adresy valna.hromada@cez.cz, (iii) osobně do podatelny v sídle společnosti na adrese Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53 (nejpozději 25. června 2021 do 15.00 hod.), nebo (iv) prostřednictvím poštovních či jiných doručovacích služeb na tutéž adresu (s tím, že zásilka musí být v takovém případě doručena nejpozději 25. června 2021).
Ve druhém kole jednotlivých bodů pořadu valné hromady není počet vystoupení jednoho akcionáře omezen, avšak celková doba všech jeho vystoupení nesmí překročit 10 minut. Přihlásit se k ústnímu vystoupení je možné vždy až do ukončení daného druhého kola příslušného bodu pořadu valné hromady (za podmínky, že již akcionář nevyčerpal celkový čas pro ústní vystoupení). Druhé kolo je ukončeno podáním vysvětlení na veškeré podané žádosti o vysvětlení za předpokladu, že již není žádný akcionář přihlášen k vystoupení se svým projevem.
Zástupce více akcionářů se pro účely výše uvedených omezení považuje za jednoho akcionáře.
Poskytnutí vysvětlení: Společnost vysvětlení akcionáři poskytne, ledaže ze zákona vyplývá, že odpověď poskytnuta být nemusí. Vysvětlení může být poskytnuto formou souhrnné odpovědi na více žádostí o vysvětlení obdobného obsahu. Vysvětlení záležitostí týkajících se probíhající valné hromady poskytne společnost akcionáři přímo na valné hromadě. Není-li to vzhledem ke složitosti vysvětlení možné, poskytne je společnost akcionáři ve lhůtě do 15 dnů ode dne konání valné hromady. Platí, že vysvětlení se akcionáři dostalo i tehdy, pokud byla informace uveřejněna na internetových stránkách společnosti nejpozději v den předcházející dni jednání valné hromady a je k dispozici akcionářům v místě jednání valné hromady.
Technická opatření: Při registraci obdrží každý akcionář kartu, která bude sloužit pro jeho identifikaci při uplatňování jeho akcionářských práv, zejména pro podávání písemných žádostí o vysvětlení, přihlašování k ústním vystoupením a identifikaci při ústních vystoupeních. Tato karta akcionáře je nepřenosná a může být použita výhradně akcionářem (resp. jeho zástupcem), kterému byla při registraci vydána. Společnost implementovala technické řešení, které umožní sledování počtu doručených písemných žádostí o vysvětlení a transparentní monitorování délky trvání ústních vystoupení jednotlivých akcionářů tak, aby bylo zajištěno dodržování podmínek stanovených jednacím řádem valné hromady. Společnost připravila pro akcionáře základní informace k použití karty akcionáře a přehled hlavních pravidel pro podávání žádostí o vysvětlení dle nového jednacího řádu valné hromady, který bude k dispozici na internetových stránkách společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021 a také v tištěné podobě v místě konání valné hromady.
V souvislosti s pandemií covidu-19 budou přijata zejména následující opatření:
- hygienická opatření v podobě a rozsahu dle aktuální situace a aktuálně platných doporučení, resp. opatření orgánů veřejné moci; aktuální informace a pokyny pro akcionáře související s konáním valné hromady budou průběžně zveřejňovány na internetových stránkách společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021,
- společnost upozorňuje akcionáře, že s ohledem na aktuální situaci může být ústní prezentace zpráv a předkládaných návrhů ze strany orgánů společnosti zkrácena, např. omezena pouze na stručná shrnutí a texty návrhů schvalovaných usnesení; proto společnost vyzývá akcionáře, aby se předem seznámili se všemi podklady a návrhy, jež byly publikovány společností v rámci této pozvánky, jejích příloh nebo na internetových stránkách společnosti,
- představenstvo upozorňuje, že v odůvodněných případech se členové orgánů společnosti mohou účastnit valné hromady prostřednictvím technických prostředků – videokonference apod.
a. Počet akcií a hlasovací práva
Základní kapitál společnosti činí 53 798 975 900 Kč (slovy: padesát tři miliardy sedm set devadesát osm milionů devět set sedmdesát pět tisíc devět set korun českých) a je rozvržen na 537 989 759 kusů (slovy: pět set třicet sedm milionů devět set osmdesát devět tisíc sedm set padesát devět kusů) akcií o jmenovité hodnotě 100 Kč (slovy: jedno sto korun českých). S každou akcií společnosti o jmenovité hodnotě 100 Kč (slovy: jedno sto korun českých) je spojen jeden hlas, celkový počet hlasů spojených s akciemi společnosti tedy činí 537 989 759 (slovy: pět set třicet sedm milionů devět set osmdesát devět tisíc sedm set padesát devět). Všechny akcie společnosti jsou vydány jako zaknihované akcie, mají formu na majitele a byly přijaty k obchodování na evropském regulovaném trhu. Akcionář není povinen vykonávat hlasovací práva spojená se všemi svými akciemi stejným způsobem.
b. Účast a hlasování na valné hromadě
Přítomní akcionáři se zapisují do listiny přítomných, jež obsahuje obchodní firmu nebo název a sídlo právnické osoby nebo jméno a bydliště fyzické osoby, která je akcionářem, popřípadě také jejího zástupce, počet a jmenovitou hodnotu akcií, jež ji opravňují k hlasování, popřípadě údaj o tom, že akcie neopravňuje k hlasování. Akcionáři – právnické osoby se sídlem v ČR a právní uspořádání, která mají povinnost zapsat skutečného majitele dle zákona č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů, v platném znění, a kteří nebudou mít ke dni konání valné hromady zapsaného žádného skutečného majitele dle uvedeného zákona, nemohou na valné hromadě vykonávat hlasovací práva spojená se svými akciemi.
Na valné hromadě se hlasuje tak, že poté, co je valná hromada seznámena se všemi návrhy a protinávrhy akcionářů řádně a včas doručenými k bodu pořadu valné hromady, o němž má být hlasováno, se nejprve hlasuje o návrhu představenstva, poté o návrhu dozorčí rady a poté o návrzích a protinávrzích akcionářů v pořadí, jak byly předloženy. Jakmile je předložený návrh schválen, o dalších návrzích a protinávrzích odporujících schválenému návrhu se již nehlasuje. Při projednání jiných záležitostí, případně hlasování o nich, se postupuje v souladu se stanovami a zákonem o obchodních korporacích.
Hlasování se uskutečňuje prostřednictvím hlasovacích lístků dle pokynů předsedy valné hromady. Na hlasovacím lístku vyznačí akcionář křížkem svou vůli ohledně navrženého usnesení, o kterém se hlasuje tak, že označí křížkem políčko „PRO“ nebo „PROTI“, a hlasovací lístek podepíše. V případě, že se akcionář chce zdržet hlasování, neodevzdá hlasovací lístek. Nepodepsané lístky jsou neplatné. Neplatné jsou též lístky, z nichž nelze rozpoznat vůli akcionáře. Má se za to, že akcionář se zdržel hlasování, odevzdá-li neplatný hlasovací lístek nebo jiný hlasovací lístek, než na kterém měl o dané záležitosti hlasovat.
Valná hromada rozhoduje nadpoloviční většinou hlasů přítomných akcionářů, pokud zákon anebo stanovy společnosti nevyžadují většinu jinou.
c. Právo uplatňovat návrhy a protinávrhy
Akcionář je oprávněn uplatňovat návrhy a protinávrhy k záležitostem zařazeným na pořad valné hromady, nevyplývá-li nemožnost uplatnit návrh nebo protinávrh akcionářem z povahy projednávané záležitosti. Hodlá-li akcionář uplatnit návrh nebo protinávrh k záležitostem pořadu valné hromady, doručí ho společnosti v písemné podobě nejpozději 10 dnů před konáním valné hromady (tj. nejpozději do pátku 18. června 2021, a to některým z následujících způsobů: (i) do datové schránky společnosti, (ii) prostřednictvím e-mailové adresy valna.hromada@cez.cz, (iii) osobně do podatelny v sídle společnosti na adrese Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53, přičemž v poslední den lhůty podatelna bude tato podání přijímat do 15.00 hod., nebo (iv) prostřednictvím poštovních či jiných doručovacích služeb na tutéž adresu). Lhůta 10 dnů před konáním valné hromady neplatí, jde-li o návrhy na volbu nebo odvolání konkrétních osob do/z orgánů společnosti, případně o navazující návrhy a protinávrhy týkající se takových osob. Návrhy a protinávrhy doručené ve výše uvedené lhůtě uveřejní představenstvo (včetně jejich případného zdůvodnění) se svým stanoviskem na internetových stránkách společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021. Návrhy a protinávrhy doručené po výše uvedené lhůtě nebudou projednány; tím není dotčen § 362 zákona o obchodních korporacích.
d. Právo žádat zařazení určité záležitosti na pořad valné hromady
Pokud o to požádá akcionář nebo akcionáři společnosti, kteří mají akcie, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota dosahuje alespoň 1 % základního kapitálu, zařadí představenstvo na pořad valné hromady jimi určenou záležitost za předpokladu, že ke každé ze záležitostí je navrženo i usnesení nebo je její zařazení odůvodněno. Žádost musí být doručena společnosti nejpozději 10 dnů před rozhodným dnem, tj. nejpozději do pátku 11. června 2021, a to některým z následujících způsobů: (i) do datové schránky společnosti, (ii) prostřednictvím e-mailové adresy valna.hromada@cez.cz, (iii) osobně do podatelny v sídle společnosti na adrese Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53, přičemž v poslední den lhůty podatelna bude tato podání přijímat do 15.00 hod., nebo (iv) prostřednictvím poštovních či jiných doručovacích služeb na tutéž adresu.
e. Způsob a místo získání dokumentů
Akcionáři mohou nejpozději od 28. května 2021 do dne konání valné hromady (včetně):
- zdarma nahlédnout v pracovních dnech od 8.00 do 16.00 hod. do řádné účetní závěrky ČEZ, a. s., za rok 2020, konsolidované účetní závěrky Skupiny ČEZ za rok 2020, konečné účetní závěrky společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., zprávy o vztazích mezi propojenými osobami za rok 2020 a do dalších dokumentů týkajících se pořadu valné hromady, do návrhů usnesení valné hromady, včetně příslušných návrhů nebo protinávrhů akcionářů, zdůvodnění návrhů usnesení valné hromady, popřípadě vyjádření představenstva k jednotlivým bodům pořadu valné hromady, a to v sídle společnosti na adrese Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53 a rovněž v budově společnosti na adrese Praha 4, Duhová 1/425, PSČ 140 00,
- obdržet v listinné podobě formulář plné moci k zastupování akcionáře na valné hromadě, a to v pracovních dnech od 8.00 do 16.00 hod. v sídle společnosti na adrese Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53 a rovněž v budově společnosti na adrese Praha 4, Duhová 1/425, PSČ 140 00, případně vyžádat si osobně na uvedených adresách, nebo písemně v sídle společnosti na své náklady a své nebezpečí zaslání tohoto formuláře v listinné podobě,
- získat na internetové adrese společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021 v elektronické podobě:
o formulář plné moci, případně si vyžádat zaslání tohoto formuláře v elektronické podobě na e-mailové adrese: valna.hromada@cez.cz,
o dokumenty týkající se pořadu valné hromady, a to včetně úplných znění řádné účetní závěrky ČEZ, a. s., za rok 2020, konsolidované účetní závěrky Skupiny ČEZ za rok 2020, konečné účetní závěrky společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., a zprávy o vztazích mezi propojenými osobami za rok 2020,
o návrhy usnesení valné hromady včetně příslušných návrhů nebo protinávrhů akcionářů, zdůvodnění návrhů usnesení valné hromady, popřípadě vyjádření představenstva k jednotlivým bodům pořadu valné hromady,
- seznámit se s textem pozvánky na řádnou valnou hromadu v sídle společnosti na adrese Praha 4, Duhová 2/1444, PSČ 140 53, a rovněž v budově společnosti na adrese Praha 4, Duhová 1/425, PSČ 140 00, a to v pracovních dnech od 8.00 do 16.00 hod., dále na internetové adrese společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021, a dále v Obchodním věstníku a případně v jiných informačních zdrojích.
E-mailová adresa valna.hromada@cez.cz je určena výhradně k účelům uvedeným v této pozvánce na valnou hromadu.
Informace pro akcionáře budou rovněž poskytovány v den a místě konání valné hromady, a to následujícími způsoby:
- dokumenty týkající se pořadu valné hromady, včetně Výroční zprávy Skupiny ČEZ 2020, výroční zprávy společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., za rok 2020 (dále jen „výroční zprávy“) a stanov společnosti, budou k dispozici v elektronické podobě prostřednictvím několika PC stanovišť,
- výroční zprávy a stanovy společnosti budou rovněž k dispozici pro nahlédnutí v tištěné podobě a v omezeném počtu kusů v informačním středisku valné hromady,
- organizační informace související s průběhem valné hromady budou akcionářům poskytovány prostřednictvím informačního střediska.
Společnost svoji publikační povinnost ve vztahu k dokumentům týkajícím se pořadu valné hromady splnila zejména prostřednictvím internetových stránek na internetové adrese společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021 v elektronické podobě (viz výše třetí odrážka v této kapitole). Společnost doporučuje akcionářům, aby si přístup k takto uveřejněným dokumentům, pokud jej budou považovat za potřebný pro výkon svých akcionářských práv po dobu trvání valné hromady, zajistili předem sami, a to vlastním tiskem, popř. na vlastních elektronických zařízeních (tablety, mobilní telefony, laptopy apod.).
Návrhy usnesení valné hromady a jejich zdůvodnění nebo vyjádření představenstva k jednotlivým bodům pořadu valné hromady:
Bod 1: Zprávy orgánů společnosti
Vyjádření představenstva:
Valné hromadě je v souladu se stanovami společnostmi předkládána Zpráva představenstva o podnikatelské činnosti společnosti a dále Souhrnná zpráva dle § 118 odst. 9 zákona o podnikání na kapitálovém trhu a Závěry zprávy o vztazích mezi propojenými osobami, které jsou valné hromadě předkládány v souladu se zákonem a stanovami společnosti.
Valné hromadě je dále v souladu se zákonem a stanovami společnosti předkládána Zpráva dozorčí rady. Součástí zprávy dozorčí rady je i vyjádření k řádné účetní závěrce společnosti, konsolidované účetní závěrce, konečné účetní závěrce ČEZ Korporátní služby, s.r.o., a k návrhu na rozdělení zisku společnosti dle § 447 odst. 3 zákona o obchodních korporacích a dle čl. 18 odst. 5 písm. c) stanov společnosti a ke zprávě o vztazích dle § 83 odst. 1 zákona o obchodních korporacích a dle čl. 18 odst. 5 písm. c) stanov společnosti.
V souladu se stanovami společnosti je valné hromadě předkládána také Zpráva výboru pro audit o výsledcích činnosti.
V rámci tohoto bodu není předkládán žádný návrh usnesení, neboť o tomto bodu pořadu jednání se nehlasuje.
Bod 2: Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka (informace o plánech rozvoje Skupiny ČEZ do roku 2030)
Vyjádření představenstva:
K tématu Vize 2030 – Čistá Energie Zítřka představenstvo předkládá informaci o plánech rozvoje Skupiny ČEZ do roku 2030. S ohledem na měnící se společenské a ekonomické prostředí považuje představenstvo za vhodné poskytnout akcionářům základní informace o plánech rozvoje Skupiny ČEZ do roku 2030. Adekvátní platformou pro poskytnutí takových informací je valná hromada. Účelem zařazení tohoto bodu na pořad valné hromady není přijetí jakéhokoliv rozhodnutí valné hromady ohledně plánů rozvoje Skupiny ČEZ, jelikož ty jsou plně v souladu s koncepcí podnikatelské činnosti schválenou v roce 2019. Tento bod má tudíž výhradně informativní charakter a v jeho rámci nebude hlasováno o žádném návrhu usnesení.
Bod 3: Schválení účetní závěrky ČEZ, a. s., konsolidované účetní závěrky Skupiny ČEZ a konečné účetní závěrky ČEZ Korporátní služby, s.r.o., za rok 2020
Návrh usnesení (1):
Valná hromada ČEZ, a. s., schvaluje účetní závěrku ČEZ, a. s., sestavenou k 31. 12. 2020.
Návrh usnesení (2):
Valná hromada ČEZ, a. s., schvaluje konsolidovanou účetní závěrku Skupiny ČEZ sestavenou k 31. 12. 2020.
Návrh usnesení (3):
Valná hromada ČEZ, a. s., schvaluje konečnou účetní závěrku ČEZ Korporátní služby, s.r.o., sestavenou k 31. 12. 2020.
Zdůvodnění:
V souladu s příslušnými ustanoveními zákona a stanov společnosti předkládá představenstvo ke schválení valné hromadě účetní závěrku ČEZ, a. s., a konsolidovanou účetní závěrku Skupiny ČEZ k 31. 12. 2020.
Ve smyslu § 19a a § 23a zákona o účetnictví byly účetní závěrka ČEZ, a. s., a konsolidovaná účetní závěrka Skupiny ČEZ k 31. 12. 2020 sestaveny v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví. V případě obou závěrek byly zpracovány účetní výkazy, resp. konsolidované účetní výkazy, rozvaha, výkaz zisku a ztráty, výkaz o úplném výsledku, výkaz změn vlastního kapitálu a výkaz o peněžních tocích a příloha účetní závěrky, resp. příloha konsolidované účetní závěrky. V souladu s příslušnými ustanoveními zákona o účetnictví byly účetní závěrka a konsolidovaná účetní závěrka ověřeny nezávislým auditorem. Ověření provedla společnost Ernst & Young Audit, s.r.o. Podle výroku nezávislého auditora ze dne 15. 3. 2021 účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz finanční situace společnosti ČEZ, a. s., k 31. 12. 2020 a finanční výkonnosti a peněžních toků za rok končící 31. 12. 2020 v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví ve znění přijatém Evropskou unií. Podle výroku nezávislého auditora ze dne 15. 3. 2021 konsolidovaná účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz konsolidované finanční situace Skupiny ČEZ k 31. 12. 2020 a konsolidované finanční výkonnosti a konsolidovaných peněžních toků za rok končící 31. 12. 2020 v souladu s Mezinárodními standardy účetního výkaznictví ve znění přijatém Evropskou unií.
Účetní závěrka ČEZ, a. s., i konsolidovaná účetní závěrka Skupiny ČEZ jsou v plném rozsahu součástí výroční zprávy Skupiny ČEZ, která je akcionářům k dispozici na valné hromadě a na internetových stránkách společnosti. Hodnoty účetních výkazů a konsolidovaných účetních výkazů, tj. rozvahy, výkazu zisku a ztráty, výkazu o úplném výsledku, výkazu změn vlastního kapitálu a výkazu o peněžních tocích, jsou uvedeny rovněž v materiálu k tomuto bodu pořadu valné hromady ČEZ, a. s., uveřejněném na internetové adrese společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021.
Představenstvo dále předkládá valné hromadě ke schválení konečnou účetní závěrku společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., k 31. 12. 2020. Společnost ČEZ Korporátní služby, s.r.o., byla stoprocentní dceřinou společností ČEZ, a. s., a zanikla v důsledku fúze sloučením do nástupnické společnosti ČEZ, a. s., s rozhodným dnem a současně i datem účinnosti fúze 1. 1. 2021. Účetní závěrka zaniklé společnosti byla dokončena po datu účinnosti fúze, a tudíž nemohla být schválena nejvyšším orgánem zaniklé společnosti před jejím výmazem z obchodního rejstříku. Ve smyslu § 95b odst. 4 zákona o přeměnách obchodních společností a družstev v takovém případě konečnou účetní závěrku zaniklé společnosti schvaluje nejvyšší orgán nástupnické společnosti.
Účetní závěrka společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., k 31. 12. 2020 byla sestavena v souladu s českými účetními předpisy. Byly zpracovány účetní výkazy rozvaha v plném rozsahu, výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu, přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu a příloha účetní závěrky. V souladu s příslušným ustanovením zákona o účetnictví byla účetní závěrka ověřena nezávislým auditorem. Ověření provedla společnost Ernst & Young Audit, s.r.o. Podle výroku nezávislého auditora ze dne 11. 3. 2021 účetní závěrka podává věrný a poctivý obraz aktiv a pasiv společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., k 31. 12. 2020 a nákladů a výnosů a výsledku jejího hospodaření a peněžních toků za rok končící 31. 12. 2020 v souladu s českými účetními předpisy.
Účetní závěrka společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., je v plném rozsahu součástí výroční zprávy společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., která je akcionářům k dispozici na valné hromadě a na internetových stránkách společnosti ČEZ, a. s. Účetní výkazy, tj. rozvaha v plném rozsahu, výkaz zisku a ztráty v plném rozsahu, přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu, jsou uvedeny rovněž v materiálu k tomuto bodu pořadu valné hromady ČEZ, a. s., uveřejněném na internetové adrese společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021.
Všechny tři účetní závěrky byly projednány představenstvem společnosti ČEZ, a. s., ověřeny nezávislým auditorem s výroky citovanými výše a přezkoumány dozorčí radou společnosti se závěrem, že valné hromadě doporučuje jejich schválení. Na základě zpráv nezávislého auditora tedy představenstvo navrhuje valné hromadě schválit účetní závěrku ČEZ, a. s., k 31. 12. 2020, konsolidovanou účetní závěrku Skupiny ČEZ k 31. 12. 2020 a konečnou účetní závěrku společnosti ČEZ Korporátní služby, s.r.o., k 31. 12. 2020.
Bod 4: Rozhodnutí o rozdělení zisku ČEZ, a. s.
Návrh usnesení:
Valná hromada ČEZ, a. s., schvaluje rozdělení zisku společnosti za rok 2020 ve výši 21 076 986 263,84 Kč a části nerozděleného zisku minulých let ve výši 6 898 481 204,16 Kč takto:
- Podíl na zisku k rozdělení mezi akcionáře (dále jen „dividenda“) ..... 27 975 467 468,00 Kč
Dividenda činí 52 Kč na jednu akcii před zdaněním.
Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 2. červenec 2021. Právo na dividendu budou mít osoby, které budou akcionáři společnosti k rozhodnému dni pro uplatnění práva na dividendu.
Uvedená částka dividendy je vypočtena z celkového počtu vydaných akcií společnosti. Dividenda připadající na vlastní akcie držené společností k rozhodnému dni pro uplatnění práva na dividendu nebude vyplacena. Částka odpovídající dividendě připadající na vlastní akcie v držení společnosti k rozhodnému dni pro uplatnění práva na dividendu bude převedena na účet nerozděleného zisku minulých let.
Dividenda je splatná dne 2. srpna 2021. Výplata dividendy bude provedena prostřednictvím České spořitelny, a.s., IČO 45244782, se sídlem Olbrachtova 1929/62, Praha 4, PSČ 140 00 způsobem předneseným této valné hromadě a uveřejněným na internetové adrese společnosti www.cez.cz pod odkazem „Pro investory“ v sekci „Valné hromady“, v části týkající se valné hromady 2021. Výplata dividendy končí dnem 31. července 2025.
Zdůvodnění:
Rozhodnutí o rozdělení zisku náleží dle příslušných ustanovení zákona a stanov společnosti do působnosti valné hromady. Návrh na rozdělení zisku ČEZ, a. s., předkládaný představenstvem ke schválení valné hromadě je v souladu s příslušnými ustanoveními zákona a stanov společnosti.
Předložený návrh podílu na zisku k rozdělení mezi akcionáře (dále jen „dividenda“) vychází z platné dividendové politiky, definující výplatu dividendy ve výši odvozené z dosaženého konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ za uplynulý rok, a dále reflektuje výnos z prodeje rumunských aktiv v letošním roce. Předložený návrh má tudíž dvě složky celkové dividendy – řádnou a mimořádnou.
Platná dividendová politika společnosti předpokládá dividendu ve výši 80–100 % konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ očištěného o mimořádné vlivy. Očištěný konsolidovaný čistý zisk Skupiny ČEZ za rok 2020 dosáhl hodnoty 22,8 mld. Kč. Z této základny byla stanovena řádná složka dividendy odpovídající 100 % očištěného konsolidovaného čistého zisku za rok 2020. Dále byla stanovena mimořádná složka dividendy ve výši 5,2 mld. Kč, která reflektuje příspěvek prodeje rumunských aktiv do celkové dluhové kapacity Skupiny ČEZ.
Návrh představenstva na rozdělení zisku ČEZ, a. s., reflektuje aktuální strategii a zohledňuje aktuální výhled a stabilitu očekávaných peněžních toků s cílem udržení střednědobé finanční stability Skupiny ČEZ.
Dozorčí rada přezkoumala předkládaný návrh představenstva na rozdělení zisku ČEZ, a. s., s tím, že doporučuje valné hromadě jeho schválení.
Bod 5: Rozhodnutí o určení auditora k provedení povinného auditu pro účetní období kalendářních roků 2021 až 2024
Návrh usnesení (1):
Valná hromada ČEZ, a. s., určuje auditorem k provedení povinného auditu pro účetní období kalendářních roků 2021 a 2022 auditorskou společnost Ernst & Young Audit, s.r.o., IČO: 26704153, se sídlem Na Florenci 2116/15, Nové Město, 110 00 Praha 1.
Návrh usnesení (2):
Valná hromada ČEZ, a. s., určuje auditorem k provedení povinného auditu pro účetní období kalendářních roků 2023 a 2024 auditorskou společnost Deloitte Audit s.r.o., IČO: 49620592, se sídlem Italská 2581/67, Vinohrady, 120 00 Praha 2.
Zdůvodnění:
Zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech, ve znění pozdějších předpisů ukládá účetní jednotce, která je právnickou osobou a která má povinnost mít účetní závěrku ověřenu auditorem nebo konsolidovanou účetní závěrku ověřenu auditorem, aby auditora určil její nejvyšší orgán, tedy v případě ČEZ, a. s., valná hromada společnosti.
V souladu s ustanovením § 43 zákona o auditorech a rovněž v souladu s článkem 18 odst. 5 písm. i) stanov společnosti navrhuje valné hromadě auditora dozorčí rada; přitom zohlední doporučení výboru pro audit.
Na svém jednání dne 25. 3. 2021 výbor pro audit v souladu se svou působností dle § 44a zák. č. 93/2009 Sb., o auditorech, v platném znění projednal a doporučil dozorčí radě ČEZ, a. s., aby valné hromadě navrhla určit auditorem k provedení povinného auditu pro roky 2021 a 2022 auditorskou společnost Ernst & Young Audit, s.r.o., a pro roky 2023 a 2024 auditorskou společnost Deloitte Audit s.r.o.
Se společností Ernst & Young Audit, s.r.o., je uzavřena platná smlouva na ověření účetních závěrek. Poslední povinný audit dle této smlouvy může být proveden pro účetní období roku 2022, a to v souladu ustanovením článku 41 odst. 2 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 537/2014 ze dne 16. dubna 2014 o specifických požadavcích na povinný audit subjektů veřejného zájmu (dále jen „Nařízení EU“).
V souladu s Nařízením EU a rovněž v souladu se zákonem č. 93/2009 Sb., o auditorech, a zákonem č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, bylo uskutečněno zadávací řízení za účelem výběru auditorské společnosti k provádění povinného auditu ve společnosti ČEZ, a. s., a některých společnostech Skupiny ČEZ na období počínaje rokem 2023. Při hodnocení podaných nabídek se na prvním místě umístila nabídka společnosti Deloitte Audit s.r.o., IČO: 49620592. Zpráva o hodnocení nabídek byla poté projednána a schválena výborem pro audit ČEZ, a. s.
V souladu s doporučením výboru pro audit dozorčí rada předkládá valné hromadě návrh, aby určila auditorem k provedení povinného auditu pro roky 2021 a 2022 auditorskou společnost Ernst & Young Audit, s.r.o., a auditorem k provedení povinného auditu pro roky 2023 a 2024 auditorskou společnost Deloitte Audit s.r.o.
Bod 6: Rozhodnutí o objemu finančních prostředků pro poskytování darů
Návrh usnesení:
Valná hromada ČEZ, a. s., schvaluje objem finančních prostředků pro poskytování darů v roce 2022 ve výši 110 mil. Kč.
Zdůvodnění:
Představenstvo předloženým návrhem navazuje na dlouhodobou filantropickou činnost Skupiny ČEZ. Dárcovství reflektuje společenskou odpovědnost Skupiny ČEZ a zároveň je prostředkem pro posilování pozitivního vnímání společnosti.
Záměry dárcovství v roce 2022
Skupině ČEZ záleží na tom, aby v regionech, kde působí, zejména v okolí výrobních zdrojů, byla vnímána jako dobrý partner. Chce být přirozenou součástí místního každodenního života a svým dílem přispívat k jeho zkvalitnění. Formou firemního dárcovství dle svého motta „Pomáháme tam, kde působíme“ dlouhodobě přispívá ke zlepšení infrastruktury a k rozvoji komunitního života a dlouhodobě podporuje projekty z oblasti vzdělávání, kultury, sportu, zdravotnictví, ochrany životního prostředí apod. Společně s obcemi tak Skupina ČEZ naplňuje Cíle udržitelného rozvoje OSN (tzv. SDGs), k nimž se zavázala i Česká republika. Zejména se jedná o cíl 3 (Zdraví a kvalitní život – podporujeme místní nemocnice, zařízení z oblasti sociální a zdravotní péče, sportovní a zájmové kroužky), cíl 4 (Kvalitní vzdělání – podporujeme mateřské, základní i střední školy, místní knihovny, kulturní zařízení i společenské a kulturní akce), cíl 8 (Důstojná práce a ekonomický růst – podporujeme programy na zvyšování kvalifikací a rekvalifikace, chráněné dílny), cíl 10 (Méně nerovností – podporujeme začleňování osob s handicapem do běžného života, snižování rozdílů ve vzdělání u dětí ze znevýhodněných rodin), cíl 11 (Udržitelná města a obce – podporujeme zavádění úsporných opatření ve veřejných budovách, lepší dopravu, modernizaci veřejného osvětlení) a cíl 15 (Život na souši – podporujeme ekologické spolky a organizace, nejrůznější akce a aktivity na zlepšení životního prostředí apod.). Zároveň Skupina ČEZ jako jedna z mála poskytuje podporu širokému spektru nadací a neziskových organizací, které rovněž napínají síly k naplňování těchto globálních cílů. I díky Skupině ČEZ se tak Česká republika jako celek v globálním srovnávacím žebříčku sledujícím naplňování SDGs umístila na 8. místě ze 166 států.
Pokračováním dárcovské činnosti s dopadem na rozvoj infrastruktury a podporu komunitního života Skupina ČEZ významně pomáhá budovat jeden ze strategických pilířů Udržitelného rozvoje, Být dobrým partnerem.
Nadace ČEZ jako jedna z prvních firemních nadací pomáhá již 19 let napříč celou Českou republikou. Pro města, obce, nemocnice, školy a školky, ale také neziskové organizace a další je Nadace ČEZ nepostradatelným partnerem v rámci jejich chodu a rozvoje. Každoročně vyhlašuje grantová řízení, která reagují na aktuální potřeby společnosti a vedou ke zkvalitnění života občanů. Prostřednictvím Nadace ČEZ bylo v roce 2020 podpořeno 1 850 projektů v celkové hodnotě 195,2 mil. Kč. Všechny podpořené projekty jsou každoročně zveřejňovány ve výročních zprávách Nadace ČEZ. Nefinanční hodnocení firem podle kritérií ESG (Environment, Social, Governance) klade v oblasti sociálních faktorů důraz mimo jiné právě na rozvoj komunitních vztahů, o které Nadace ČEZ pečuje prostřednictvím svého dárcovského programu již téměř dvě desítky let.
Mobilní aplikace EPP -- Pomáhej pohybem si za uplynulých 6 let získala přízeň více než 500 tisíc uživatelů. Právě uživatelé aplikace mají ve svých rukou, kam bude směřovat podpora od Nadace ČEZ. V roce 2020 nadace finančně podpořila přes 300 projektů částkou 23,9 mil. Kč.
V oblasti dárcovství se hojně angažují i zaměstnanci Skupiny ČEZ. V tradiční sbírce „Plníme přání, myslíme na druhé“ přispěli v roce 2020 částkou téměř 3 mil. Kč. Tuto částku Nadace ČEZ zdvojnásobila a pomoc směřovala ke 101 osobám, které se vlivem závažné nemoci či úrazu ocitly v těžké životní situaci. Zapojení zaměstnanců do dárcovství rovněž patří k rozvoji angažovanosti zaměstnanců, což je nedílnou součástí sociálního faktoru při sledování kritérií ESG.
Ve výroční zprávě ČEZ, a. s., za rok 2020 je na straně č. 136 uveden odkaz na webové stránky www.cez.cz/dary. Pod tímto odkazem je uveřejněn přehled všech příjemců darů poskytnutých společností v roce 2020, včetně účelů těchto darů. V seznamu nejsou uvedeny finanční hodnoty darů. Tímto způsobem zamezujeme znevýhodnění obdarovaných subjektů, které žádají o dary či dotace i u jiných dárců a institucí.
Návrh podmínek poskytování finančních darů v roce 2022:
- celkový objem finančních prostředků, které může společnost použít pro poskytnutí darů v roce 2022, bude činit 110 milionů Kč;
- předpokládáme, že z této částky bude v roce 2022 přibližně 50 mil. Kč převedeno na účet Nadace ČEZ v souvislosti s projekty realizovanými prostřednictvím Nadace ČEZ;
- v souvislosti s provozováním, výstavbou i obnovou výrobních zdrojů a distribučních sítí společnosti ČEZ předpokládáme, že pro udržení příznivé vazby s dotčenými regiony budou vybraným subjektům poskytnuty dary přibližně ve výši 60 mil. Kč přímo společností ČEZ, a. s., nikoliv prostřednictvím Nadace ČEZ.
Bod 7: Odvolání a volba členů dozorčí rady
Vyjádření představenstva:
Tento bod bude projednán v závislosti na případně předložených návrzích akcionářů. S nově zvolenými členy dozorčí rady budou uzavřeny smlouvy o výkonu funkce ve znění vzoru schváleného valnou hromadou společnosti dne 3. 6. 2016.
Představenstvo zároveň upozorňuje, že tento bod pořadu valné hromady předpokládá možnost hlasování o dvou relativně samostatných okruzích, tj. o odvolání dosavadních členů dozorčí rady a o volbě členů nových. Oba okruhy budou projednávány samostatně, tj. budou-li předloženy k tomuto bodu nějaké návrhy, bude nejprve hlasováno o případných návrzích na odvolání členů dozorčí rady (v pořadí určeném stanovami společnosti) a teprve poté bude v příslušném pořadí hlasováno o případných návrzích na volbu nových členů dozorčí rady. Je proto potřebné, aby akcionáři podávali případné návrhy na volbu nebo odvolání členů dozorčí rady odděleně.
Uvedený postup mj. zajistí, že bude předem zřejmé, kolik míst v dozorčí radě může být po případném odvolání stávajících členů obsazeno volbou členů nových.
Bod 8: Odvolání a volba členů výboru pro audit
Vyjádření představenstva:
Tento bod bude projednán v závislosti na případně předložených návrzích akcionářů. S nově zvolenými členy výboru pro audit budou uzavřeny smlouvy o výkonu funkce ve znění vzoru schváleného valnou hromadou společnosti dne 3. 6. 2016.
Představenstvo zároveň upozorňuje, že tento bod pořadu valné hromady předpokládá možnost hlasování o dvou relativně samostatných okruzích, tj. o odvolání dosavadních členů výboru pro audit a o volbě členů nových. Oba okruhy budou projednávány samostatně, tj. budou-li předloženy k tomuto bodu nějaké návrhy, bude nejprve hlasováno o případných návrzích na odvolání členů výboru pro audit (v pořadí určeném stanovami společnosti) a teprve poté bude v příslušném pořadí hlasováno o případných návrzích na volbu nových členů výboru pro audit. Je proto potřebné, aby akcionáři podávali případné návrhy na volbu nebo odvolání členů výboru pro audit odděleně.
Uvedený postup mj. zajistí, že bude předem zřejmé, kolik míst ve výboru pro audit může být po případném odvolání stávajících členů obsazeno volbou členů nových.
Bod 9: Schválení Zprávy o odměňování ČEZ, a. s., za účetní období roku 2020
Návrh usnesení:
Valná hromada ČEZ, a. s., schvaluje Zprávu o odměňování ČEZ, a. s., za účetní období roku 2020 ve znění předloženém valné hromadě představenstvem společnosti.
Zdůvodnění:
V souladu s ustanovením § 121o až 121q zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZPKT“) náleží do výlučné působnosti valné hromady společnosti, která je emitentem dle § 118 odst. 1 písm. a) ZPKT, schválení zprávy o odměňování. Zprávu o odměňování předkládá dle ustanovení § 121o odst. 3 ZPKT valné hromadě představenstvo.
V této souvislosti představenstvo předkládá této valné hromadě ke schválení Zprávu o odměňování ČEZ, a. s., za účetní období roku 2020 (dále jen „Zpráva o odměňování“).
Předkládaná Zpráva o odměňování navazuje na Politiku odměňování ČEZ, a. s., která byla schválena valnou hromadou společnosti dne 29. 6. 2020 a která byla první politikou odměňování předloženou valné hromadě po nabytí účinnosti zákona č. 204/2019 Sb., kterým byl novelizován ZPKT. Zpráva o odměňování je zpracována za účetní období roku 2020 a zahrnuje odměňování nejen současných členů představenstva a dozorčí rady, ale také bývalých členů, kterým byla poskytnuta odměna v roce 2020. Společnost se při odměňování členů představenstva a dozorčí rady v roce 2020 neodchýlila od Politiky odměňování ČEZ, a. s., schválené valnou hromadou společnosti dne 29. 6. 2020. Zpráva o odměňování byla v souladu s § 121q ZPKT ověřena auditorskou společností Ernst & Young Audit, s.r.o., potvrzení o ověření je přiloženo ke Zprávě o odměňování.
Po schválení valnou hromadou bude Zpráva o odměňování ČEZ, a. s., za účetní období roku 2020 uveřejněna na internetových stránkách společnosti v souladu se ZPKT.
Přílohy:
1. Zpráva o odměňování ČEZ, a. s., za účetní období roku 2020 předložená představenstvem ke schválení valné hromadě společnosti dne 28. 6. 2021
Představenstvo ČEZ, a. s.
OV04924927-20210528